/Files/images/220px-Симиренко_Л.jpg Симиренко Лев Платонович (06.02.1855 – 06.01.1920)

«Кожен чесний працівник, якою б корисною діяльністю він не займався, будучи відомим у сфері своєї діяльності, безперечно заслуговує пам’яті нащадків» І.Клебановський

Лев Платонович Симиренко (06.02.1855 – 06.01.1920) – український вчений-садівник і помолог, зробив величезний внесок у розвиток промислового садівництва Російської імперії. Ще за життя вченого сучасники з повним правом називали його королем російського садівництва. Всеросійське імператорське товариство плодівництва, вітаючи вченого з виходом капітальної праці “Кримське промислове садівництво”, змушене було визнати: “Щаслива країна, в якій живуть і працюють такі вчені-трударі, як Л.П.Симиренко, який збагатив російське садівництво не лише науковими працями, а й сотнями тисяч плодових дерев для промислових садів”.

Свою долю з українським садівництвом Лев Платонович Симиренко пов’язав ще з раннього дитинства. Допитливий хлопчик зростав серед чарівної природи Черкащини, в оточенні крислатих дубів, гордовитих тополь, духмяних лип, квітучих яблунь у батьківській садибі на Платоновім хуторі, поблизу с. Млієва. Симиренківське дворище розташувалось неподалік від лагідної річечки Вільшанки, яка несла свої кришталево-прозорі води до сивого Дніпра. Його батьки – знаний і вельмишановний в Україні промисловець та меценат української культури Платон Федорович і Тетяна Іванівна Симиренки. Батько Левка помер рано, коли хлопцеві виповнилося 8 років. Після смерті чоловіка та банкрутства широковідомої в Росії фірми Яхненків–Симиренків виховання дітей (трьох синів і доньки) лягло на плечі мужньої Тетяни Іванівни – берегині Симиренківського вогнища. Завдяки їй всі діти здобули вищу освіту.

Л.П.Симиренко після закінчення, із золотою медаллю, Одеської приватної гімназії Кнері у 1873 році стає студентом природничого відділення фізико-математичного факультету Київського університету. Наприкінці 1875 року виїздить до Одеси, де продовжує навчання в Новоросійському університеті. Невдовзі після його закінчення молодого вченого заарештовують у батьківській садибі, на Платоновім хуторі. Майже рік Л.П.Симиренко перебував у Лук’янівській (м. Київ), а потім у Мценській (Курська губернія) в’язницях. З 1880 по 1887 роки Левко Платонович відбуває заслання спочатку у м. Красноярську, а останні два роки в селищі Балаганську Іркутської губернії – одному з найвіддаленіших куточків Східного Сибіру. У Красноярську він захворів на тиф і гострий ревматизм, якого не позбувся до кінця життя, і ледве не помер. Там само Л.П.Симиренко одружився у в’язничній церкві з відомою польською революціонеркою Альдоною Емилівною Грушевською.

У Сибіру Л.П.Симиренко у вільний час займався улюбленою справою – садівництвом, вирощував в оранжереях сибірського промисловця Кузнєцова овочеві, декоративні, цитрусові культури та виноград. З ініціативи Левка Платоновича у Красноярську було закладено міський парк. Після відбуття заслання близько року вчений мешкав із сім’єю у Курську. У 1888 році Л.П.Симиренко повертається до батьківської садиби. Влада позбавляє його права займатися науковою працею у державних наукових установах, вищих навчальних закладах, мешкати у Петербурзі, Москві та інших містах Росії, виїжджати за кордон. Ці обставини змусили Л.П.Симиренка шукати засобів для існування в організації приватного плодового розсадника. Фактично з цього першого в Росії закладу розпочинається історія українського та російського наукового садівництва. Діяльність вченого на ниві вітчизняного садівництва відзначалась винятковою багатогранністю та широтою інтересів. На той час не було жодного напрямку у садівничій науці, який би лишився поза пильною увагою Л.П.Симиренка.

За сорокарічний період діяльності Л.П.Симиренко опрацював наукові засади промислового розсадництва. Він збагатив цю важливу галузь садівництва багатьма оригінальними розробками, які і сьогодні є вагомим внеском у садівничу науку. Передовсім учений розробив та впровадив у промислове розсадництво технологію зимового щеплення плодових культур, вирощування підщеп та стратифікації насіння тощо. Ще на початку ХХ ст. у Млієві була зібрана унікальна колекція низькорослих вегетативно розмножуваних підщеп, яка стала базою для розвитку промислового карликового садівництва Російської імперії. Садам на низькорослих підщепах Л.П.Симиренко пророкував велике майбуття. У симиренківських садах проводилася величезна робота щодо вивчення різноманітних формувань та обрізування плодових дерев. Проте найвагоміший внесок учений зробив у справу створення в Україні світової колекції кращих сортів плодових, ягідних та декоративних культур. Мліївський розсадник Л.П.Симиренка мав наукові стосунки майже з усіма науковими закладами, розсадниками та плодовими фірмами світу. Уже наприкінці минулого століття в симиренківській помологічній колекції було зібрано понад 3000 сортів плодових та ягідних культур, 927 сортів троянд, понад 300 сортів хвойних та інших порід.

Л.П.Симиренко заклав наріжний камінь у фундамент наукового сортознавства плодових рослин, став фундатором нового виробничо-біологічного напрямку в сучасній помології. Вчений започаткував глибоке наукове дослідження та випробування в умовах України найцінніших сортів плодових культур. Більшість з них донині є окрасою вітчизняного садівництва. Широкому загалу садівників світу Лев Платонович відомий як вчений, який дав путівку в життя одному з кращих українських сортів яблуні, названому на честь батька Ренетом П.Ф.Симиренка. Упродовж століття цей сорт є провідним у промислових садах півдня України, Росії, Молдови, Середньої Азії, Закавказзя.

Видатний вчений ініціював створення у Росії перших наукових закладів та видання часописів з садівництва. Він надавав виняткового значення підготовці висококваліфікованих спеціалістів у галузі садівництва, плеканню національних кадрів. У симиренківському помологічному розсаднику діяли приватна садівнича школа та училище садівництва. Вони підготували численну армію фахівців із різних галузей садівництва. Розсадник Л.П.Симиренка – неодмінний учасник всеросійських та міжнародних виставок садівництва, на яких учений завжди одержував вищі нагороди.

Л.П.Симиренко – людина енциклопедичних знань, високої європейської культури. Він досконало володів і користувався більшістю європейських мов, але не втрачав зв’язки з українською культурою. У сім’ї, в побуті і на роботі завжди послуговувався рідною мовою, вважаючи себе сином українського народу.

В останні роки життя Л.П.Симиренко працював над капітальною працею, яку мав намір назвати “Українсько-російською помологією”. Понад 25 років Л.П.Симиренко присвятив вивченню садівництва Криму. Тому його з повним правом називають фундатором та співцем кримського промислового садівництва. Вивчення промислового садівництва завершилось підготовкою капітальної праці “Кримське промислове садівництво”. Вона побачила світ у 1912 році і стала визначним явищем не лише у вітчизняній, а й у світовій науці. Ця праця має виняткове значення для розвитку сучасного садівництва Криму.

/Files/images/200px-Simirenko-auto.jpgВпродовж життя Л.П.Симиренко опублікував близько 100 капітальних наукових праць. Серед них три томи “Помології”, які витримали два видання і стали окрасою української садівничої науки. Обсяг написаного цим видатним ученим виходить за межі фізичних можливостей однієї людини. Така праця сьогодні є непосильною навіть для численних наукових колективів.

Загинув Л.П.Симиренко від кулі чекіста у різдвяні свята 1920 року, у розквіті творчих сил, на 65-му році життя, завершуючи працю над “Українсько – російською помологією”, сторінки якої залишилися скроплені його кров’ю.

Праця Л.П.Симиренка була високо оцінена його сучасниками.

1894 р. – Л.П.Симиренко - член-кореспондент Бельгійського Товариства Садівництва;

1895 р. – член Французького Національного Помологічного Товариства;

- Почесний член Київського відділу Російського Товариства плодівництва;

- член-кореспондент товариства Монтрельських культиваторів персиків (Франція);

- Член Німецького помологічного Товариства;

- Член Берлінського товариства садівництва;

- Почесний член Мелітопольського відділу Російського товариства садівництва «Король плодівництва»;

- Король садівництва Росії.

Відомий історик І.Клебановський у своїх спогадах про фірму братів Яхненків і Симиренків писав: «Кожен чесний працівник, якою б корисною діяльністю він не займався, будучи відомим у сфері своєї діяльності, безперечно заслуговує пам’яті нащадків».

Кiлькiсть переглядiв: 1634

Коментарi

  • Markus

    2013-09-07 01:17:19

    Whoever edits and puilhsbes these articles really knows what they're doing. http://erbyobszw.com [url=http://avxelrc.com]avxelrc[/url] [link=http://qypehgs.com]qypehgs[/link]...

  • James

    2013-08-29 19:23:44

    At last, soenmoe who knows where to find the beef...

  • Kiky

    2013-08-27 16:21:33

    Sharp thignink! Thanks for the answer. http://mqxzbghowxe.com [url=http://yuccydvqhve.com]yuccydvqhve[/url] [link=http://ymqjwyl.com]ymqjwyl[/link]...

  • Abhay

    2013-08-26 09:17:35

    Whoa, whoa, get out the way with that good inomaortifn....

  • Bombay

    2013-08-25 14:07:19

    What a plrausee to find someone who thinks through the issues...

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Дата останньої зміни 26 Січня 2022

Цей сайт безкоштовний!